KANSERDEN KORKMA GEÇ KALMAKTAN KORK.
04 Nisan 2018

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde artış gösteren, önemli bir halk sağlığı sorunu olan kansere yönelik oluşturulan kanserle mücadele politikası etkin bir şekilde yürütülmektedir. Özellikle meme, kolorektal ve serviks kanserlerinde Ulusal Tarama Standartları çerçevesinde sürdürülen tarama faaliyetleri ile kanseri önleme çalışmaları hız kazanmıştır.
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün hedefi bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanan ölüm oranlarını 2025 yılına kadar yüzde 25 oranında azaltmaktır. Tüm kanserlerin üçte biri önlenebilir, üçte biri erken teşhis edilebilir kanserlerdir. Toplum tabanlı taramalardan olan ve erken teşhis edilebilen  meme, rahim ağzı, kalın bağırsak kanserlerinde ölümler önemli ölçülerde azaltılabilmektedir. Kanser %90 oranında çevresel, %10 oranında ise kalıtsal genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Çevresel faktörler arasında da tütün ürünlerinin kullanımı, sağlıksız beslenme ve obezite, alkol ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır.
 
Her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Ulusal Kanser Haftası, halkı bilgilendirme-bilinçlendirme etkinlikleri ile kanserle savaşta oldukça önemli bir yer tutmaktadır.
 
Sağlığın korunması ve kanserle mücadele edilebilmesi için, Toplum Sağlığı Merkezleri, KETEM, AÇSAP, Aile Sağlığı Merkezleri tarafından halkımıza gerekli danışmanlık hizmeti verilerek tarama programlarına yönlendirme yapılmaktadır. Bu kapsamda, meme kanseri taramalarında 40-69 yaş grubundaki kadınların 2 yılda bir mamografi çektirmeleri, rahim ağzı kanseri taramalarında 30-65 yaş grubundaki kadınların 5 yılda bir HPV-smear testi yaptırmaları ve kalın bağırsak kanseri taramalarında 50-70 yaş grubundaki kadın ve erkeklerin 2 yılda bir gaitada gizli kan baktırmaları gerekmektedir.
 
İlimizde, Müdürlüğümüze bağlı kurumlar tarafından (Toplum Sağlığı Merkezleri, KETEM, AÇSAP, Aile Sağlığı Merkezleri) yapılan rahim ağzı kanser tarama testi, mamografi çekimi ve gaitada gizli kan testi taramalarında sonucu  pozitif (+) çıkan kişiler Ulusal Kanser Tarama Programı Standartları doğrultusunda bir üst kuruma yönlendirilmektedir.
 
Kanserde erken teşhis hayat kurtarır. Tüm halkımızı bilgi almak ve ücretsiz taramalarını yaptırmak üzere, KETEM’lere, Toplum Sağlığı Merkezlerine, AÇSAP’lara ve Aile Sağlığı Merkezlerine bekliyoruz.
 
KANSERDEN KORKMA GEÇ KALMAKTAN KORK.