Suriye'de Ağır Yaralandı, Kilis'te Hayata Tutundu...
11 Eylül 2018

03.09.2018 tarihinde Suriye'de yaşanan iç savaşta göçük altında kalıp ağır yaralanan Ali Mahmut isimli şahıs 112 ekiplerince Kilis Devlet Hastanesine getirildi.

Solunum cihazına bağlı olarak Acil Servis Kırmızı Alana getirilen Ali Mahmut, ilk olarak yaşanan komplikasyona bağlı olarak tansiyon problemi giderilip sonrasında bir dizi operasyonla hayata tutundu...

Hastanın sol üst göğüs kaburgalarında kırıklar, sol kolunda açık kemik kırığı ve sol kolundaki damar yaralanmasına bağlı olarak ciddi kan kaybı mevcuttu.
Acil Kırmızı Alanda çekilen tomografisinde; bel kemiklerinde kırıklar tespit edildi, aynı saat içerisinde acil olarak Kalp ve Damar Cerrahisi, Ortopedi ve Göğüs Cerrahisi branşları tarafından ortaklaşa ameliyata alındı.

Hastanın ameliyatında; Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları Uzm.Dr.Muharrem Dağlı ve Haluk Mevre Özgöz tarafından sol kol ana damarındaki kanama durdurularak, sağ bacağından çıkarılan damar ile onarıldı.

Göğüs Cerrahisi Uzm.Dr.Tolga Semerkant tarafından kaburgalarındaki kırıklarına Fiksatör konuldu, akciğerindeki yaralanmalar onarıldı.

Ortopedi Doktoru Uzm.Dr.Furkan Sarsu tarafından sol kol kemik kırığı Fikse edildi, kas ve sinirleri onarıldı.

Beyin Cerrahi Uzm.Dr. Barış Uğurlu tarafından; bel omur kemğindeki kırık nedeniyle her iki bacağında kısmi güçsüzlük gelişen hastaya, bel omurundaki kırık kemiğe müdahale edilip omuriliği rahatlatıldı.

Ardından Kardiyovasküler Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesine alınan hastanın tedavisi; Uzm.Dr.Ergün Mendeş tarafından yoğun bakım ünitesinde devam etmekte olup, solunum cihazından ayrılan hastanın genel durumu gün geçtikçe iyiye gittiğini belirtti.


2018 09 07 Ali Mahmut 2.JPG