Hastanemizde Göz Anjiyosu İşlemi Yapılmaya Başlanmıştır.
30 Ekim 2017

Göz Anjiyosu 

Göz anjiyosu, anjiyografik olarak gözün görüntülenmesi şeker hastalığı, yüksek tansiyon, göz tümörleri, gece körüğü ve retina bozukluklarının tanısını yapmaya yardımcı olur. Göz anjiyosu gözün arkasında bulunan retina ve koroid denilen sinir tabakasını, bunun destek dokusunu incelemeye yarayan bir tekniktir. Hastalara kasıktan ya da el bileğinden yapılan girişle fluoresein denen ilaç enjekte edilerek uygulanır.

İlaç damardan ilerleyerek kalbe, vücuda retina ve koroid damarlarına kadar gider. Bu sırada özel bir kamerayla görüntüleme yapılır. Turuncu renkli ilaç üstüne mavi ışık tutulursa yeşil renkli yansıma yapar. Bu nedenle ilerlediği damarlarda net bir görüntü verir, tıkanıklıkların ve daralmaların tespitine, sıvı kaçaklarının belirlenmesinde, kanlanma bozukluğu olan yerlerin tespitinde kolaylık sağlar.
Bu şekilde göz sorunların tespit edilmesi halinde, uygulanan tedaviden daha kısa sürede sonuç alınabilir. Hastada optik sinir kanaması, serum sızıntısı gibi sorunların olması durumunda göz anjiyosu mutlaka yapılmalıdır. Şeker hastalarında glikoz metabolizması bozulduğundan, gözle ilgili sorunlar daha fazla yaşanmaktadır. Bu nedenle göz anjiyosu yapılarak mevcut sorunlar belirlenmeye çalışılır.
Göz anjiyosu nasıl yapılır?
Göz anjiyosu gözde arka odada bulunan damarları özel boyayla boyayarak, gözle görünmeyen sorunların görülmesi, tanı konulması, tedaviye karar verilmesi ve tedavinin etkilerinin izlenmesi amacıyla kullanılır.

İşlemin başında göz bebekleri damlayla büyütülür ve koldan ya da kasıktan atardamar aracılığıyla damarlara özel bir boya verilir. Bu uygulama günümüzde daha çok koldan yapılmaktadır. İlacın dolaşımda göze kadar ulaşmasından sonra, gözdeki damarlar daha belirgin şekilde görülür. Bu sırada özel bir mikroskopla göz içi fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraflarla hastaya tanı konur. Yaklaşık yarım saat süren uygulamanın gözlere zararı yoktur.
Göz anjiyosu neden yapılır?
Göz anjiyosu çıplak gözle görünmeyen damarların görünür hale getirilmesi ve sorunların belirlenmesi amacıyla
Göz sinirlerindeki hastalıkların tespiti için
Göz içinde herhangi bir kitle varlığının araştırılması için
Göz damarlarındaki kaçakların belirlenmesi için
Göz damarlarında çıplak gözle tespit edilemeyen damar kanamalarının belirlenmesi için
Göz damarlarındaki tıkanıklıkların belirlenmesi için
Göz iltihaplarının tespiti ve müdahalesi için
Lazer tedavisine karar vermek ve lazer tedavisinin uygulanacağı bölgelerin belirlenmesi için
Göz için uygulanacak tedavinin teyit edilmesi amacıyla göz anjiyosu yapılabilir.