Sigara Bırakma Polikliniği
14 Nisan 2021

Sigara Bırakma Polikliniği

Hastanemiz bünyesinde sigara bırakma polikliniğimiz hafta içi 8.30-12.00  13.30-16.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Sigara bırakma polikliniğine başvuran hastaların ayrıntılı bir tıbbi ve psikiyatrik değerlendirilmeleri yapılmaktadır. Başvuran hastalara sigara bağımlılığı, bağımlığın oluşturabileceği rahatsızlıklar hakkında bilgi verilmektedir.

Başvuruda bulunan sigara bağımlılarına nikotin replasman tedavisi, farmakoterapi gibi bilimsel yöntemler kullanılarak sigara bırakma konusunda yardımcı olunmaktadır.

Profesyonel yardımla sigarayı bırakmak

Sigara bıraktırma polikliniğine başvurduğunuzda akciğer muayenesi ve çeşitli tetkikler yapılarak kontrolden geçirilirsiniz Sizin sigara alışkanlığınız ile ilgili sorulan çeşitli sorularla bağımlılığınızın tipi yani fiziksel bağımlılığın mı psikolojik bağımlılığın mı ön planda olduğu belirlenir. En uygun bırakma yöntemi doktorun önerisiyle sizin de onayınızla seçilerek tedavi sürecine başlanır. Belirli aralıklarla kontrole çağrılırsınız. Bu kontrollerde size destek sağlanır ve yol gösterilir.

Sigarayı bırakmada kullanılan ilaçlar

Sigarayı bırakmada uzun zamandır kullanılan nikotin bandı, nikotin sakızı gibi nikotin yerine koyma tedavileri yanında son yıllarda Bupropion ve Vareniklin gibi sigara bırakmayı kolaylaştırıcı ilaçlar geliştirilmiştir.

Her ilacın yararları yanında yan etkileri de olabileceği ve doktor gözetiminde kullanılması gerektiği hatırdan çıkarılmamalıdır.