Anne Misafirhanesi
15 Kasım 2021

KİLİS DEVLET HASTANESİ YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ANNE MİSAFİRHANESİ

 

Hastanede tedavi ve bakım alan Yeni doğan Yoğun Bakım ünitelerinde yatan bebeklerin sık aralıklarla anne sütüyle beslenmesi, bu nedenle annelerin hastaneden uzaklaşmaması, annelerin bebekleri ile daha rahat ilgilenebilmeleri için sağlık tesisimizde bu amaçla anne misafirhanesi uygulaması verilmektedir.

Anne sütünün yenidoğan bebek için en kaliteli besin olduğu ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Anne ve bebek arasındaki bağın doğumdan hemen sonra geliştiği ve bu bağın kuvvetine göre süt üretiminin artığı göz önüne alındığında annelerin bebeklerinden uzak kalmaması gerektiği ve özellikle annenin; anne sütü üretimi ve bebek ile bağlarının gelişmesi için tensel temasın gerekliliği herkesin malumudur.

Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yatan bebeklerin bu bağdan hatta birçoğunun anne sütünden mahrum kaldığı için doğum yapmış anne kendi travmasını atlatmadan 2 saatte bir sağlık tesisine bebeğini emzirmeye gitmek zorunda kalmaktadır. Hatta şehir dışından geldiyse ve kalacak yeri olmaması durumunda sağlık tesisinin koridorlarında yada bahçesinde beklemek durumunda kaldıkları bilinmektedir. Bu durum anneyi hem psikolojik hem de fizyolojik anlamda yıpratmaktadır. Bu nedenle anne misafirhanesi hizmeti hastanemizde başlanmış olup isteyen ve ihtiyacı olan anneler bebekler taburcu olana kadar bu misafirhanede kalabilmektedir.

  •  Bünyesinde yeni doğan yoğun bakım ünitesi barındıran sağlık tesislerinin yenidoğan yoğun bakım kuvöz sayısını dikkate alarak, ihtiyaca cevap verecek sayıda anne yatağı planlanmıştır.
  • Odada tüm tıbbi donanım mevcuttur.
  • Oda içerisine ihtiyaca uygun sayıda komodin bulunması,
  • Odada tuvalet ve banyo bulunması
  • Annelere günde 3 öğün yemek verilmesi,
  • Anne misafirhanesinde kalan annelere, emzirme eğitimi, aile planlaması eğitimi, genel bebek bakımı, kişisel hijyen, ilkyardım vb. kontlarda düzenli olarak eğitimler verilmesi ve kayıt altına alınması.
  • Çok amaçlı odalarda televizyon, buzdolabı bulunması odada olacak şekilde planlanması,
  • Odaların fiziksel tasarımının sağlık tesisi atmosferinden farklı olması,
  • Anne misafirhanesinde misafir edilen annelerin kimlik bilgileri ve iletişim bilgilerinin hasta dosyasına kayıt edilir.
2020 01 27 anne misafirhanesi 01.jpeg
2020 01 27 anne misafirhanesi 02.jpeg
2020 01 27 anne misafirhanesi 03.jpeg
2020 01 27 anne misafirhanesi 04.jpeg